WIADOMOŚCI

ARGOS CEMB Rewolucja w geometrii

Ultranowoczesny, bezdotykowy system pomiaru ustawienia geometrii kół i osi

Firma Cemb wprowadziła na rynek zupełnie nowatorskie i innowacyjne urządzenie o nazwie ARGOS pozwalające na wstępną kontrolę geometrii kół w czasie 5 sekund.
Pomiar dokonywany jest za pomocą stacjonarnych kolumn, między którymi ulokowane jest stanowisko pomiarowe – podnośnik lub kanał. Polega on na analizie przestrzennej niewidzialnej dla ludzkiego oka wiązki światła emitowanej przez kolumny pomiarowe na koła pojazdu.

W przeciwieństwie do innych rozwiązań dostępnych na rynku w tym przypadku nie zakładamy na koła samochodu żadnych akcesoriów pomiarowych. Do wstępnego pomiaru takich parametrów jak zbieżność czy kąt pochylenia koła wystarczy tylko wjechać na stanowisko pomiędzy kolumnami pomiarowymi, zatrzymać się na moment aby bezprzewodową klawiaturą lub na tablecie wybrać markę i model pojazdu z bazy danych i to wszystko, można ruszać dalej. Pomiar deformacji felg, czyli tzw. kompensacja dokonywana jest automatyczne w trakcie wjazdu na stanowisko.
Równoległe z pomiarem kompensacji system automatycznie, na podstawie zmierzonych rozstawów kół i osi, zawęża bazę danych pojazdów aby jeszcze skrócić czas wyboru właściwego pojazdu. Pełny pomiar ustawienia geometrii kół i osi nie trwa o wiele dłużej. Wymaga jednej dodatkowej czynności: skrętu kół osi przedniej celem pomiaru kątów pochylenia i wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy.
System Argos jest “odporny” na nierówności stanowiska pomiarowego. Zarówno w przypadku posadzki jak i podnośnika najazdowego jest w stanie skompensować nawet dość znaczne odchyłki od poziomu. Wyeliminowano tutaj również konieczność okresowej kalibracji urządzenia. Dzięki temu, że system nie zawiera żadnych przenośnych elementów pomiarowych narażonych na upadki czy uderzenia oraz dzięki samej konstrukcji, gdzie każda kamera jest precyzyjnie lokalizowana w przestrzeni przez dwie kamery z naprzeciwka system się autokalibruje.


Statystycznie rzecz biorąc, zakładając że przez stanowisko dziennie przejedzie 20 pojazdów, z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że w około 30%, a więc 5-7 pojazdów zostaną wykryte jakieś nieprawidłowości. Jeżeli przynajmniej połowa z tych klientów zdecyduje się od razy na usługę regulacji bądź dodatkowo wymiany zużytych komponentów, serwis może liczyć na niebagatelny wzrost przychodów. Zwrot kosztu zakupu urządzenia (biorąc pod uwagę wcześniej opisane założenia) to 0,6 – 3 lat. Niewymierną kwestią pozostaje wzrost prestiżu firmy, w której kontrola geometrii odbywa się “za darmo”.