WIADOMOŚCI

ADAS – nowość w naszej ofercie! Pełna obsługa systemów ADAS

Czym jest ADAS? Skrót pochodzi od angielskich słów “Advanced driver assistance systems” i tłumacząc bezpośrednio oznacza “zaawansowane systemy wspomagające kierowcę”. Mowa tutaj o coraz popularniejszych rozwiązaniach stosowanych obecnie nawet w pojazdach klasy niższej, takich jak aktywny tempomat, system utrzymania pasa ruchu, awaryjnego hamowania, zapobiegania kolizji, czy pomocy w parkowaniu. Poniższa lista przedstawia wszystkie znane nam systemy wchodzące w grupę ADAS:

Zasada działania tych systemów bazuje na czujnikach, które dostarczają odpowiednie informacje interpretowane i przetwarzane przez ECU. Zazwyczaj mowa tutaj o czujnikach takich jak:

Kamery montowane są najczęściej na szybie czołowej, ale również w zderzaku przednim, tylnym, jak i lusterkach bocznych. Radary występują w przednim zderzaku, a czujniki ultradźwiękowe, które sterują systemami wspomagającymi parkowanie znajdziemy rozloowane dookoła pojazdu.
Nie mamy wątpliwości co do przydatności tych systemów. Wpływają one na nasz komfort, oraz bezpieczeństwo co jest dla każdego kierowcy najważniejsze. Dlatego ważnym jest, aby działały one prawidłowo!
Wyobraźmy sobie teraz kolizję z udziałem takiego pojazdu, gdzie uszkodzeniu uległ przedni zderzak, albo dochodzi do pęknięcia szyby czołowej (wystarczy nawet uderzenie kamienia). Wymieniając te elementy, należy zdemontować dany czujnik tj. kamerę, lub radar, tracąc w ten sposób dane kalibracyjne. Sterownik po rozpoznaniu, że czujnik został rozłączony niezwłocznie wyrzucza błąd DTC, który niezawsze da się skasować. Montując ponownie przykładowo kamerę w nowej szybie czołowej, należy zadbać i jej odpowiednie usytuowanie, ponieważ sterownik musi znać dokładną pozycję kamery względem nadwozia pojazdu. Warto mieć tutaj świadomość o jak dużej precyzji mówimy. Odchylenie kamery o zaledwie 0,5stopnia powoduje błędną interpretację obrazu o około 1metr na długości 100 metrów. Jakich konsekwencji możemy się spodziewać? Nieprawidłowo działający system inteligentnego oświetlenia/ NightVision (możliwość oślepiania kierowców, gdyż sterownik błędnie interpretuje pozycję innych pojazdów), system utrzymania pasa ruchu działa nieprawidłowo, ponieważ sterownik nie jest w stanie nadać poprawny tor jazdy (podobny objaw co w przypadku błędnego ustawienia geometrii), pojazd informuje kierowcę o błędzie. W przypadku radarów odchyłka kalibracyjna przy montażu nowego zderzaka może być znacznie większa, gdyż zazwyczaj radar mocowany jest śrubami z możliwością regulacji. W rezultacie błędnie działający system aktywnego tempomatu z systemem zapobiegającym kolizji stanowi bezpośrednie zagrożenie. Przykład: Pojazdowi poruszającemu się po łuku drogi zajeżdza drogę inny pojazd. Pytanie o ile później sterownik będzie w stanie rozpoznać zajechanie drogi i rozpoczęcie awaryjnego hamowania, jeżeli oś radaru nie pokrywa się z osią pojazdu?

Dlatego w przypadku jakiejkolwiek ingerencji w systemy ADAS konieczna jest ich kalibracja!
Jako rozwiązanie prezentujemy najnowocześniejsze i najbardziej rozbudowane na rynku urządzenia AUTEL ADAS.
Urządzenia umożliwia:
– kalibrację wszystkich systemów ADAS występujących w pojadach, takich jak:

– pełną diagnostykę elektroniki pojazdowej, oraz sterowników ADAS, w tym kalibracje, kodowania, aktualizacje oprogramowania bezpośrednio z serwerów producenta. Jest to jedyne na rynku urządzenie o pokryciu i wsparciu technicznym na poziomie ASO, lub często znacznie lepszym niż ASO!
– możliwość dowolnej konfiguracji Twojego zestawu ADAS w celu najlepszego dostosowania o potrzeb!

Jeżeli jesteś zainteresowany skontaktuj się z naszymi specjalistami w celu uzyskania szczegółów.