Wyświetlanie wszystkich wyników: 10

Odbiór zużytych płynów

Zużyte płyny eksploatacyjne mogą stanowić zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzkiego, dlatego ważny jest prawidłowy odbiór zużytych płynów. Warto wiedzieć, że zużyty olej jest pod względem ekologicznym produktem bardzo niebezpiecznym.

Co zrobić z zużytym olejem? Odbiór zużytych płynów

Każdy samochód w czasie swojego działania wykorzystuje różnego typu płyny eksploatacyjne, do których zaliczamy olej, smary, płyny hamulcowe i chłodnicze. Problem odbioru zużytych płynów jest związany przede wszystkim z olejem. Olej silnikowy jest podstawowym płynem, który zapewnia prawidłową pracę silnika oraz jego chłodzenie. W postaci oleju przepracowanego stanowi odpad niebezpieczny, który powinien być odpowiednio zutylizowany przez odpowiedni organ. Warto jednak wiedzieć, że odbiór zużytych płynów wiąże się również z zużytymi płynami chłodniczymi i hamulcowymi. Usuwanie wykorzystanych płynów z pojazdu stanowi obowiązek każdego kierowcy, ponieważ zignorowanie tej konieczności może mieć negatywne skutki i obniżać bezpieczeństwo na drodze.

 

Odbiór zużytych płynów eksploatacyjnych jest ważnym elementem dbania o bezpieczeństwo związane z pojazdami samochodowymi. Niektórzy klienci decydują się na samodzielną wymianę oleju. W takiej sytuacji zawsze pojawia się problem z odbiorem zużytych płynów, ponieważ według polskiego prawa oraz zasad bezpieczeństwa związanych z pojazdami, zużyty olej nie może być wyrzucany wraz z innego typu materiałami. Należy o tym pamiętać również w czasie prac serwisowych, kiedy to pracownicy warsztatu zajmują się wymianą oleju. Zużyty olej jest materiałem, którym w każdym przypadku powinni zająć się wykwalifikowani eksperci z Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów. Dzięki zastosowaniu odpowiednich zbiorników i innego typu sprzętu, możliwe jest odzyskiwanie oleju przepracowanego oraz magazynowanie go w bezpieczny sposób. Następnie odbiorem zużytych płynów oraz ich utylizacją powinien zająć się odpowiedni organ.

Zbiorniki na zużyty olej

Wśród urządzeń do olejów i płynów wyróżniamy specjalne produkty umożliwiające odbiór zużytych płynów, w tym zbiorniki na zużyty olej. W naszej ofercie znajdą Państwo między innymi zbiorniki magazynowe typów UN 600, UN 800 i UN 1000 (liczby oznaczają kategorie pojemności zbiorników mierzone w litrach), dzięki którym możliwe jest bezpieczne przechowywanie zużytego oleju. Takie zbiorniki są wykonane z polipropylenu i posiadają króciec wlewowy NW 50 zakończony specjalnym zaworem oraz otwór wlewowy NW 150. W zależności od indywidualnych potrzeb klienta, możliwe jest dostosowanie wymiarów zbiorników do pomieszczeń, w których będą umiejscowione.

Sprzęt umożliwiający magazynowanie i odzyskiwanie oleju

Zbiorniki na zużyty olej nie są jedynym sprzętem związanym z odbiorem zużytych płynów. W serwisach często spotykamy się również z praktycznymi wysysarkami oleju. Ich działanie polega na wysysaniu zużytego oleju z miski olejowej. Wysysarki oleju dostępne w naszej ofercie, takie jak wysysarki ze zbiornikiem kontrolnym SAMOA 372 100 / 373 100, umożliwiają przeprowadzenie procesu w bezpieczny sposób. Poza zbiornikiem na magazynowanie zużytego oleju (w przypadku modelu 372 100 – o pojemności 100 l, natomiast w przypadku modelu 373 100 – o pojemności 70 l), są wyposażone również w przeźroczysty zbiornik o pojemności 8 litrów, który pozwala na kontrolę jakości i ilości oleju wyssanego z silnika. Wysysarki oleju mają najczęściej również funkcję zlewarki.

 

Ważnym sprzętem związanym z odbiorem zużytych płynów jest również pompa do oleju, taka jak dostępna u nas pompa do zużytego oleju RAASM 33 125. Urządzenie jest przystosowane do pompowania zużytego oleju z wysysarek, zlewarek oraz wanien kanałowych. Pompy tego typu charakteryzują się dużą wydajnością, co sprzyja sprawnemu procesowi odbioru zużytych płynów.