Wyświetlanie wszystkich wyników: 13

Wyciągi spalin samochodowych

Instalacje odciągu spalin są kluczowym elementem wyposażenia warsztatów samochodowych, a także innych placówek, w których często mamy do czynienia z włączonymi silnikami spalinowymi. Dlaczego to rozwiązanie jest tak istotne i jakie jest jego znaczenie dla BHP?

Czym są wyciągi spalin samochodowych?

Wyciągi spalin samochodowych to instalacje, które pozwalają pozbyć się szkodliwych substancji z wnętrza warsztatów samochodowych, stacji kontroli pojazdów czy parkingów w zamkniętych przestrzeniach. Tego typu rozwiązania przede wszystkim umożliwiają zadbanie o zdrowie pracowników. Kadra operująca w takich warunkach jest narażona na wpływ wielu toksycznych substancji, co może mieć znaczące konsekwencje.

W trakcie pracy silnika, nawet gdy ma to miejsce jedynie na potrzeby testów diagnostycznych, wydzielana jest spora doza zanieczyszczeń, które w zamkniętych przestrzeniach nie mają odpowiednich warunków do wentylacji. Skuteczność funkcjonowania konwencjonalnych systemów wietrzenia nie jest wystarczająco wysoka, aby zachować normy BHP. Długotrwała ekspozycja na spaliny samochodowe może nieodwracalnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu danej osoby, nie wspominając o ograniczeniu jej efektywności i motywacji do pracy. Współczesne standardy zdecydowanie starają się wynieść potrzeby pracownika na pierwszy plan nie bez powodu – wydajna praca każdej zatrudnionej osoby przyczynia się do lepszego działania całego warsztatu.

Czy instalacje odciągu spalin są konieczne?

Niektóre placówki muszą być wyposażone w tego typu rozwiązania ze względu na odgórnie narzucone normy prawne. Takimi miejscami są stacje diagnostyczne, standardowe warsztaty samochodowe, a także strażnice pożarnicze. Prawo w tym obszarze jest jednak dość restrykcyjne – w zdecydowanej większości przypadków obecność takiej instalacji będzie konieczna, z wyłączeniem na przykład prywatnych garaży, w których naprawy wykonuje się jedynie okazjonalnie. Odciągi spalin samochodowych są czasami postrzegane jako rozwiązanie nadprogramowe, które nie ma realnego wpływu na skuteczną pracę warsztatu, szczególnie tego mniejszego. To błędne i potencjalnie szkodliwe podejście – wywietrzenie warsztatu konwencjonalnymi metodami po przeprowadzonych testach nie zapewnia tak wysokiej skuteczności jak odpowiednie ssawki do spalin w połączeniu z właściwie dobranym wentylatorem.

Zastosowanie profesjonalnego rozwiązania nawet wtedy, gdy nie jest ono wymagane, to rozsądny i odpowiedzialny krok. Warto pamiętać, że nawet najbardziej ekologiczny silnik spalinowy generuje groźne dla ludzkiego życia i zdrowia toksyny.

Wyciągi spalin samochodowych – jaki model wybrać?

Odciągi spalin samochodowych są dostępne w różnych konfiguracjach. Wszystkie z nich muszą spełniać oczywiście podstawowe normy – składać się z odpowiedniego wentylatora i silnika, który będzie go obsługiwał. Wydajność i średnica odsysaczy spalin różni się w zależności od tego, z jakimi pojazdami mamy do czynienia.

W przypadku samochodów osobowych o masie do 3,5 tony średnica odciągu ma wynieść 100 milimetrów, natomiast w przypadku pojazdów pow. 3,5t – 150 milimetrów. Większość propozycji na rynku jest dostosowana do potrzeb nowoczesnych warsztatów. Dzięki temu nie ma potrzeby poznawania norm prawnych na pamięć w celu wybrania modelu, który można bezpiecznie oraz legalnie eksploatować. Warto jednak zwrócić uwagę na inne aspekty, takie jak wygoda użytkowania. Odciągi spalin stosowane w profesjonalnych warsztatach są dostępne w różnych formach, a bogata oferta na naszej stronie pozwala znaleźć produkt idealnie odpowiadający potrzebom danego serwisu.

Ssawki do spalin z naszej oferty

Nasza szeroka oferta wyposażenia pomaga dobrać skuteczne rozwiązania od sprawdzonych dostawców. Instalacje odciągu spalin dzielą się na kilka kategorii:

  • Pojedyncze odciągi spalin – zamontowane bezpośrednio na instalacji odprowadzającej; zapewniają ograniczoną mobilność, jednak są stosunkowo tanie.
  • Bębnowe odciągi spalin – wyciąg umieszczony jest na bębnie, którym możemy obracać w celu zwiększenia lub zmniejszenia długości elementu odprowadzającego w zależności od tego, w jakiej odległości od stanowiska znajduje się pojazd.
  • Szynowe wyciągi spalin – wyciągi umieszczane są na szynach, co pozwala przemieszczać nimi po większej powierzchni. Takie rozwiązanie znakomicie sprawdza się w warsztatach sporej wielkości, gdzie mamy do czynienia z wieloma stanowiskami.
  • Specjalne odciągi spalin – stosowane w konkretnych sytuacjach, podczas pracy ze szczególnymi rodzajami pojazdów. Wybór tych produktów uzależniony jest od indywidualnych potrzeb danego warsztatu, na przykład konieczności wykorzystania mobilnych urządzeń do odsysania płynów.