Wyświetlanie jednego wyniku

  • L 88

    Doważarka CEMB L 88 – urządzenie dla wymagających największej precyzji doważania

Wulkanizacja / doważarki

Odpowiednie wyważenie kół ma ważny udział przy zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy. Niekiedy potrzebne są również dodatkowe usługi wulkanizacyjne i doważenie kół poprzez doważarkę.

Znaczenie wulkanizacji

Wulkanizacja to zarówno nazwa technologii, dzięki której powstaje guma, jak i potoczne określenie na wszystkie usługi związane z przeglądem i naprawą opon. Dzięki wulkanizacji możliwe jest zachowanie odpowiedniej sprawności opon oraz ich poprawnego stanu technicznego. Warto podkreślić, że uszkodzona lub zużyta opona sprawia bardzo duże zagrożenie na drodze. Kierowcy powinni wiedzieć, że z każdym niepokojącym sygnałem warto udać się do serwisu wulkanizacyjnego lub do warsztatu oferującego usługi wulkanizacji. Serwisanci powinni przypominać o tym klientom przy każdej wizycie w warsztacie, ponieważ kierowcy mają tendencję do lekceważenia potencjalnych zagrożeń związanych z eksploatacją opon.

 

Do bardzo istotnych usług wulkanizacji należą między wyważanie i doważanie kół, które mogą są przeprowadzane odpowiednio przy pomocy wyważarki i doważarki. Warto wspomnieć, że doważarki są stosowane często w ostateczności, kiedy to wcześniej przeprowadzone usługi nie okazały się skuteczne w rozwiązaniu problemów z samochodem. Jednak stosowane jako uzupełnienie standardowego wyważania polepszają jeszcze bardziej efekt końcowy eliminując ewentualne drgania pochodzące od obrotowych elementów układu napędowego takich jak np. półosie czy też układu hamulcowego jak np. tarcze czy bębny.

Doważanie i wyważanie okazują się być bardzo istotnymi usługami w ramach wulkanizacji

Często lekceważonym przez kierowców zabiegiem, który powinien być co jakiś czas przeprowadzany, jest wyważanie. Wyważanie to proces odpowiedniego rozłożenia masy wokół osi obrotu kół jezdnych i odpowiednio przeprowadzony chroni samochód przed negatywnymi skutkami jazdy z niewyważonymi kołami. Do konsekwencji tego typu zachowań należą przede wszystkim drgania kierownicy lub nawet całego nadwozia samochodu, zarzucanie tyłu pojazdu (w przypadku nieodpowiedniego wyważenia tylnych kół jezdnych), jak również nierównomierne zużywanie się opon. Tego typu wady prowadzą z kolei do obniżenia komfortu jazdy oraz bezpieczeństwa na drodze, zwłaszcza w przypadku sportowych samochodów, które poruszają się z dużymi prędkościami.

Czy samo wyważanie kół wystarczy? Rola doważarki

Niekiedy potrzebne jest również doważanie, które jest procedurą wdrażaną w ostateczności. Jeśli odpowiednie wyważenie kół jezdnych nie zniwelowało wibracji i nie poprawiło stabilizacji jazdy do komfortowego poziomu, należy zdecydować się na dodatkową usługę przeprowadzaną za pomocą specjalnego urządzenia – doważarki.

 

Maszyna wyglądem nie przypomina wyważarki. Układ doważarki stykaja się z oponą za pomocą wirującego talerza napędowego i rozpędzają koło zamontowane na pojeździe do około 140 km/h. Po sprawdzeniu tego, gdzie potrzebne jest dodatkowe obciążenie, montuje się ciężarek doważający. Tego typu obciążenie powinno zniwelować drgania.

Najlepsze doważarki

Na naszej stronie mogą Państwo znaleźć wysokiej jakości doważarkę CEMB L88. Urządzenie charakteryzuje się doskonałą dokładnością wyważania +/- 1 gram. Co więcej, ten model doważarki charakteryzuje się optymalną pracą gdy tylko usprawnimy jej działanie przez zakup dwóch czujników.  Dwóch czujników CPU do samochodów osobowych lub czujników TPU do samochodów ciężarowych. Tego typu zestaw umożliwia doskonałe doważenie samochodu.